Przyszedł taki czas, że postanowiłam wyrwać się na weekend z domu. Moim obranym kierunkiem był Paryż. Miasto znane i lubiane, jednak lecąc do Paryża miałam pewne obawy.  Jakie?  Za dużo czytania gazet, wpływ internetu. Ja po prostu się bałam. Bałam się imigrantów, kradzieży. Jak było?

Paryż przywitał mnie ciepłą, jak na luty, pogodą, świetną i dobrze oznakowaną komunikacją oraz wyjątkową zabudową. Moim kierunkiem „zawodowym” jest budownictwo, stąd i na budownictwo zwracam uwagę. 

 
 
 

Jednak będąc w Paryżu ustaliłam sobie pewien cel – jak każdy podróżny – zobaczyć Wieżę Eiffla. Piękna „Żelazna dama” zdobi cały Paryż nad Sekwaną. Wieżę obejrzałam z każdej strony i konstrukcja z kutego żelaza mnie po prostu zachwyciła. Zrozumie to tylko budowlaniec.


Zwiedzając Paryż oglądałam uliczki, kawiarenki, skosztowałam też różnych specjałów francuskich. Zostałam wychowana na tradycyjnym, polskim schabowym, dlatego pewnego rodzaju dania były dla mnie … nowością?Zachwycona byłam mulami, podanymi w specjalnej misce w sosie pieczarkowo-czosnkowym. Do każdego dania podana była oczywiście francuska bagietka, która zadbała o to, abym się najadła swoim obiadem.

 


Nie mogłabym zapomnieć o ślimakach. Myślałam, że te danie będzie kosztować znacznie więcej (ok. 20 EUR), niż w rzeczywistości się okazało.  Jednak cena nie była adekwatna do tego, jak człowiek się najadał tymi ślimakami. Dziękowałam w tym momencie za wspomnianą już bagietkę.


Na koniec, z francuskich specjałów, napotkałam na żabie udka. Pamiętając mój wcześniejszy obiad w postaci ślimaków, żabie udka zamówiłam jako przystawkę … i nie pożałowałam. Żabie udka były naprawdę żabie, wielkościowo i w smaku. Mięso było niestety mdłe, bez smaku, niby czymś przyprawione ale z przyprawą to nie miało zbyt dużo do czynienia.


Jednak swój pobyt nie oparła tylko na degustacji kulinarnej, oprócz zwiedzania zabytków, zakupiłam mały obrazek wykonany przez polskiego „malarza” z małą, francuską dedykacją.


Na koniec mojej małej podróży, skosztowałam trochę francuskich słodkości. Przyznam szczerze, było w czym wybierać!!! Wystawy cukiernicze były kolorowe, ciekawe i pięknie pachnące. Idealna kompozycja zachęcająca do skosztowania.

 
 

Kilka godzin przed moim wylotem, koleżanka namówiła mnie na wizytę w pewnej galerii. Ona, miłośniczka kosmetyków, prawie płakała ze szczęścia gdy tam się wybrałyśmy. Osobiście za takimi galeriami nie przepadam, ale ta galeria – Galerie Vivienne, zrobiła na mnie wyjątkowo niesamowite wrażenie.

 
 
Czy wrócę kiedykolwiek do Paryża? Nie. Swój pobyt oprócz plusów oparłam też na minusach. Niestety zostaliśmy oszukani przez Pana, który był niezadowolony z tego powodu, że kupowała u niego bilet kobieta. Przez to straciliśmy już na wstępie 50 Euro. Pan biletów nie chciał przyjąć jako „zwrot”, a na odchodne usłyszałam, że nie powinnam się w ogóle odzywać. Cóż, Pan „nie” francuz idealnie mnie zniechęcił do Francji.
 • Żabie udka i ślimaki – gratuluję odwagi 🙂

 • Żabie udka i ślimaki – gratuluję odwagi 🙂

 • Zazdroszczę podróży..Paryż to piękne miasto. Zdjęcia rewelacyjne, oddają cały urok..niesamowite są 😉

 • Piękny ten Paryż widziany Twoim obiektywem aparatu. Już od kilku lat planuje tam podróż i zawsze zdarzy się coś, co te plany zmienia. W przyszłym roku się nie dam, zmotywowałaś mnie:-)

 • Ja mule również po raz pierwszy jadłem we Francji i również byłem nimi zachwycony! Pycha! 🙂

 • Ten komentarz został usunięty przez autora.

 • Szkoda, że skreślasz to miasto przez jakiegoś oszusta. Niestety w każdym mieście (i państwie) możemy trafić na nieuczciwych ludzi. Ja bym dała Paryżowi jeszcze jedną szansę 😉 Chociaż fakt faktem, że łatwiej się po nim poruszać (i po całej Francji) gdy zna się język francuski.

 • teraz jak patrze po zdjęciach, to miasto się troche zmieniło, na gorsze. Niedługo zamierzam znów tam być to sie przekonam 🙂

 • Wypad weekendowy do Paryża? Też bym tak chciał. 🙂 Nigdy tam nie byłem, więc nie wiem jak wygląda miasto, ale ze zdjęć – ładne. Klasyczna, europejska stolica. No, ale francuskiego jedzenia, to bym w życiu nie zamówił…

 • też miałam opory ale jak się okazało – nie było takie złe! 🙂

 • W Paryżu byłam strasznie dawno temu i tak z mężem planujemy wypad i się zebrać nie możemy. Uwielbiam paryską architekturę, francuskie jedzenie i wino…

 • Mnie Paryż, aż tak nie zachwycil, ale faktycznie jest tam sporo ciekawych miejsc. A Galeria z Twoich zdjęć to Galeria Lafayette 🙂

 • Sporo zdjęć, ale za mało tekstu. Czekałam na pełną relację z wizyty w Paryżu i trochę się zawiodłam 🙁 Może dlatego, że Paryż wciąż przede mną i badam opinie innych 🙂

 • Do Paryża bałam się jechać z wiadomych powodów. Piękna stolica, oczarowała nas! Objechaliśmy miasto na rowerach i zwiedziliśmy większość jego zakątków. Niestety 3 tygodnie po naszym powrocie był ten jesienny zamach. Aż mnie zmroziło, gdy się dowiedziałam. Marzy mi się Paryż w śniegu ale na razie unikamy wielkich miast. Pozdrawiam i zapraszam na http://www.zew-przygody.pl